PRZEMOCZONY ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ

Już po raz ósmy na drogi Gminy Trąbki Wielkie wyjechali na rowerach uczestnicy akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W 2012 roku ich celem było Jezioro Małe w Mierzeszynie, w 2013 - Postołowo Golf Club, w 2014 - Leśniczówka "Wojanowo", w 2015 - Gospodarstwo Agroturystyczne "Wodzowo" w Trzciance, w 2016 - Dom Pomocy Społecznej "Leśny" w Zaskoczynie, w 2017 roku – Hotel Sentoza Golf w Cząstkowie, w 2018 roku – Dom Weselny „Małe Złotowo” w Trąbkach Małych, a w dniu 28 maja 2019 roku – Pensjonat Noce i Dnie w Cząstkowie. Udział w akcji wzięło 66 osób. Byli to uczniowie i ich opiekunowie ze szkół podstawowych w Trąbkach Wielkich, Sobowidzu, Mierzeszynie i Czerniewie, ale nie tylko. Oprócz nich w rajdzie uczestniczyli bowiem także seniorzy z klubów z Trąbek Wielkich i Gołębiewa Wielkiego. Większość czytelników - rowerzystów ubranych było w charakterystyczne pomarańczowe koszulki z napisem „Odjazdowy Bibliotekarz” i z logo akcji.  Ale koszulki te ukryte były pod kurtkami. A to z tego powodu, że akurat tego dnia padał deszcz. Intensywność opadów była różna. Najbardziej ucierpiały grupy z Mierzeszyna i Sobowidza, które podczas przejazdu musiały zmierzyć się z ulewą. Nikt jednak nie przerwał rajdu i wszyscy uczestnicy dotarli do Pensjonatu Noce i Dnie w Cząstkowie. Tam czekała na nich gorąca herbata i kiełbaski z grilla. W planach było także zwiedzanie ośrodka jeździeckiego, ale każdy chciał jak najszybciej dotrzeć do domu i dlatego odbyło się tylko spotkanie z instruktorami jazdy konnej. W drodze powrotnej już tak nie padało, ale i tak nie było lekko. Mimo to wszyscy szczęśliwie dotarli do celu.
Głównym organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, a współorganizatorami: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, szkoły podstawowe: w Trąbkach Wielkich, w Sobowidzu, w Mierzeszynie, w Czerniewie oraz kluby seniora w Trąbkach Wielkich i w Gołębiewie Wielkim. Za udostępnienie terenu Pensjonatu Noce i Dnie w Cząstkowie serdecznie dziękujemy właścicielom obiektu – Agnieszce i Stefanowi Jakubskim.
"Odjazdowy Bibliotekarz" to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez teren Gminy, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.
Cele akcji to:
- promowanie bibliotek i czytelnictwa,
- integracja społeczności lokalnych,
- poznawanie obiektów na terenie Gminy,
- walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- integracja środowiska bibliotekarskiego,
- propagowanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego,
- propagowanie roweru jako środka transportu.
Jej organizatorem jest: Łódzka Fundacja Normalne Miasto-Fenomen, a odbywa się ona od 2010 roku.


 Wstecz