ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ W WODZOWIE

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.
Cele akcji to:
- promowanie bibliotek i czytelnictwa,
- integracja społeczności lokalnych,
- walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotek, czytania,

książek, bibliotekarzy,
- kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- integracja środowiska bibliotekarskiego,
- propagowanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego,
- propagowanie roweru jako środka transportu.
Jej organizatorami są Stowarzyszenie Bibliosfera.org, Łódzka Fundacja Normalne Miasto-Fenomen oraz Stowarzyszenie Smartness, a odbywa się ona od 2010 roku.
W dniu 28 maja 2015 roku, już po raz czwarty, zostały zorganizowane w Gminie Trąbki Wielkie rajdy rowerowe w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”.
Tym razem celem przejazdów było Gospodarstwo Agroturystyczne „Wodzowo” w Trzciance., a na trasę wyjechało aż sześć kilkunastoosobowych grup czytelników - rowerzystów (z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Trąbek Wielkich oraz ze szkół podstawowych z Czerniewa, Kłodawy, Mierzeszyna i Sobowidza) ubranych w charakterystyczne pomarańczowe koszulki z logo akcji. W sumie w naszej akcji wzięło udział 86 osób. Najdłuższą drogę do pokonania (w obie strony) - 30 km, mieli uczestnicy rajdu z Kłodawy i Sobowidza, 18 km przejechali uczestnicy z Trąbek Wielkich, a najkrótszą, bo tylko 16 km, jechali uczniowie szkół z Mierzeszyna i Czerniewa. Udział w akcji wzięło 86 osób. Rowerzystom towarzyszyła słoneczna pogoda, która jednak nie ułatwiała jazdy. Nie było lekko, ale wszyscy dotarli do celu. Na miejscu przede wszystkim ugasili pragnienie i posilili się smażoną kiełbaską. Potem część osób wypoczywała przed drogą powrotną, część wybrała się na spacer po lesie, część urządziła sobie zawody w przeciąganiu liny i w przeskokach przez linę, wszyscy natomiast podziwiali urokliwe miejsce, w którym się znaleźli. Imprezę zaś zakończyła wspólna fotografia. Potem wszyscy udali się w drogę powrotną.
Podczas przejazdów promowany był także projekt „ELMOS - Przedstawienie elektrycznej mobilności jako intermodalnego środka transportu w miastach o małej i średniej wielkości w obszarze Południowego Bałtyku", gdyż trzy osoby przejechały trasę na rowerach ze wspomaganiem elektrycznym.
Głównym organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, a współorganizatorami: Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, szkoły podstawowe: w Kłodawie, w Trąbkach Wielkich, w Sobowidzu, w Mierzeszynie i Czerniewie oraz Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.
Organizatorzy dziękują właścicielowi Gospodarstwa Agroturystycznemu „Wodzowo” w Trzciance Jackowi Wodzińskiemu za udostępnienie miejsca na spotkanie czytelników-rowerzystów ze wszystkich szkół Gminy Trąbki Wielkie. Wstecz