„ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ” W LEŚNICZÓWCE

W dniu 20 maja br., już po raz trzeci, zostały zorganizowane w Gminie Trąbki Wielkie rajdy rowerowe w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Tym razem celem przejazdów była Leśniczówka „Wojanowo”, a na trasę wyjechało aż pięć 15-osobowych grup czytelników -rowerzystów ubranych w charakterystyczne pomarańczowe koszulki z logo akcji. Najdłuższą drogę do pokonania - 15 km, mieli uczestnicy rajdu z Sobowidza, 10 km musieli przejechać czytelnicy ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Trąbek Wielkich,

najbliżej, bo tylko po 5 km jechali uczniowie szkół z Mierzeszyna i Czerniewa. Gimnazjaliści nie zapomnieli o idei bookcrossing i w Przedszkolu w Trąbkach Wielkich „uwolnili książki” pozostawiając kilkanaście  przedszkolakom. Rowerzystom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, która jednak nie ułatwiała jazdy. Nie było lekko, ale wszyscy dotarli do celu. Na miejscu przede wszystkim ugasili pragnienie i posilili się smażoną kiełbaską. Następnie wysłuchali pogadanki podleśniczego na temat Nadleśnictwa Kolbudy, w skład którego wchodzi Leśnictwo „Wojanowo”. Dowiedzieli się m.in. jakie drzewa najczęściej tam występują, jaką zwierzynę można spotkać w lesie i dlaczego jest tam dużo komarów? Mogli się także zapoznać z tablicami edukacyjnymi. Potem część osób wypoczywała przed drogą powrotną,  część wybrała się na spacer po lesie, część urządziła sobie bieg przełajowy po lesie, a komisja, z Izabelą Kicińską z Urzędu Gminy na czele, utworzona w celu rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Odjazdowy Bibliotekarz” wzięła się do pracy. Do Konkursu zgłoszono 25 rysunków. Były one oceniane w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych i uczniów Gimnazjum. Zdaniem komisji najładniejsze rysunki wykonały: Natalia Płaza ze Szkoły Podstawowej w Sobowidzu oraz Patrycja Meger z Gimnazjum w Trąbkach Wielkich, które otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Szczególnie praca tej drugiej – sowa na rowerze myśląca o „Odjazdowym Bibliotekarzu” zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Za zajęcie miejsca 2. i 3. oraz za wyróżnienie przyznano również dyplomy i książki. Po uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród uczestnicy rajdów udali się w drogę powrotną.

Podczas przejazdów promowany był także projekt „ELMOS - Przedstawienie elektrycznej mobilności jako intermodalnego środka transportu w miastach o małej i średniej wielkości w obszarze Południowego Bałtyku", gdyż trzy osoby przejechały trasę na rowerach ze wspomaganiem elektrycznym.
Głównym organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, a współorganizatorami: Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, Szkoły Podstawowe w Trąbkach Wielkich, w Sobowidzu, w Mierzeszynie i Czerniewie oraz Gimnazjum w Trąbkach Wielkich..
Organizatorzy dziękują Leśniczemu Mariuszowi Filochowskiemu za możliwość przeprowadzenia akcji na terenie edukacyjnym Leśnictwa „Wojanowo”.

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.
Cele akcji to: promowanie bibliotek i czytelnictwa, integracja społeczności lokalnych, walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy, kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy, integracja środowiska bibliotekarskiego, propagowanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego, propagowanie roweru jako środka transportu.
Jej organizatorami są Stowarzyszenie Bibliosfera.org oraz Fundacja Normalne MiastoFenomen, a odbywa się ona od 2010 roku.
 


 Wstecz