ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ GOŚCIŁ NA TERENIE „MAŁEGO ZŁOTOWA” W TRĄBKACH MAŁYCH

Już po raz siódmy na drogi Gminy Trąbki Wielkie wyjechali na rowerach uczestnicy akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W 2012 roku ich celem było Jezioro Małe w Mierzeszynie, w 2013 - Postołowo Golf Club, w 2014 - Leśniczówka "Wojanowo", w 2015 - Gospodarstwo Agroturystyczne "Wodzowo" w Trzciance, w 2016 - Dom Pomocy Społecznej "Leśny" w Zaskoczynie, w 2017 roku – Hotel Sentoza Golf w Cząstkowie, a w dniu 29 maja 2018 roku – Dom Weselny „Małe Złotowo” w Trąbkach Małych. Udział w akcji wzięły 92 osoby. Byli to uczniowie i ich opiekunowie ze szkół podstawowych w Trąbkach Wielkich, Sobowidzu, Mierzeszynie, Czerniewie i Kłodawie, ale nie tylko. Oprócz nich w rajdzie uczestniczyli bowiem także seniorzy z klubów w Trąbkach Wielkich i Gołębiewa Wielkiego.
Większość czytelników - rowerzystów ubranych było w charakterystyczne pomarańczowe koszulki z napisem „Odjazdowy Bibliotekarz” i z logo akcji. Najdłuższą drogę do Trąbek Małych (14 km) mieli uczestnicy rajdu z Mierzeszyna. Tyle samo kilometrów przejechali także uczestnicy z Sobowidza, ale tylko dlatego, że wybrali drogę przez…Ulkowy i Złą Wieś. Grupa z Czerniewa pokonała 12 km. Najbliżej miała grupa z Kłodawy, ale także wybrała dłuższą drogę przez…Jagatowo i przemierzyła dzięki temu 10 km. Wyszło na to, że najkrótszą drogą, bo 6 km, przejechali uczestnicy rajdu z Trąbek Wielkich, chociaż i oni nie jechali „prostą” drogą, a drogami leśnymi.
Rowerzystom w drodze do Trąbek Małych towarzyszyła upalna pogoda.
Zdarzały się awarie rowerów, ale ekipa techniczna albo naprawiała pojazd, albo zawoziła rower wraz z właścicielem na miejsce zlotu, a następnie do odpowiedniej szkoły. W „Małym Złotowie” był czas na konsumpcję kiełbasy z grilla, uzupełnienie płynów, wypoczynek przed drogą powrotną, a także zwiedzanie obiektu. Okazało się również, że kilka osób „zaliczyło” upadki na trasie i miało drobne otarcia skóry. Nimi z kolei zajęła się ekipa medyczna. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia. W drogę powrotną uczestnicy akcji ruszyli również przy upalnej pogodzie. Nie było lekko, ale wszyscy dotarli do celu.
Głównym organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, a współorganizatorami: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, szkoły podstawowe: w Kłodawie, w Trąbkach Wielkich, w Sobowidzu, w Mierzeszynie i Czerniewie. Za udostępnienie terenu Dom Weselny „Małe Złotowo” serdecznie dziękujemy właścicielowi Hieronimowi Bogdanowiczowi.
"Odjazdowy Bibliotekarz" to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.
Cele akcji to:
- promowanie bibliotek i czytelnictwa,
- integracja społeczności lokalnych,
- walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- integracja środowiska bibliotekarskiego,
- propagowanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego,
- propagowanie roweru jako środka transportu.
Jej organizatorem jest: Łódzka Fundacja Normalne Miasto-Fenomen, a odbywa się ona od 2010 roku.


 Wstecz