RECYTOWALI WIERSZE MICHAŁA RUSINKA

Przezabawne wiersze Michała Rusinka recytowane były podczas 5. Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Dziecięcej. Odbył się on w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich w dniu 30 listopada 2017 roku. Udział w nim wzięły 42 osoby z 13 szkół. Reprezentowały one 6 gmin Powiatu Gdańskiego: Cedry Wielkie (Cedry Wielkie), Kolbudy (Bielkówko, Kolbudy, Lublewo), Pruszcz Gdański (Straszyn), Suchy Dąb (Grabiny Zameczek), Trąbki Wielkie (Czerniewo, Kłodawa, Mierzeszyn, Sobowidz, Trąbki Wielkie) i Miasto Pruszcz Gdański (SP Nr 3, KSN). Zanim jednak rozpoczęły się recytacje Leszek Orczykowski – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich odczytał przesłanie napisane przez Michała Rusinka do uczestników i organizatorów Konkursu:
„Moje wierszyki - te domowe i te rodzinne - powstawały właściwie wyłącznie dla moich dzieci; liczyłem na to, że dotrą co najwyżej do dzieci moich przyjaciół w Krakowie i okolicach. Tymczasem oto dowiaduję się, że dotarły one do Trąbek Wielkich, co oznacza, że przemierzyły aż 560 kilometrów! Jestem zdumiony, szczęśliwy i zaszczycony, że zabrzmią w znakomitych wykonaniach młodych czytelników i czytelniczek z Powiatu Gdańskiego. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję, zwycięzcom serdecznie gratuluję, a organizatorom przekazuję wyrazy mej wdzięczności.”
Potem ze sceny rozbrzmiewały konkursowe recytacje. Zaprezentowanych zostało 29 wierszy. Aż cztery osoby wybrały do recytacji wiersz „Fotel”, po trzy osoby wykonywały wiersze: „Okno”, „Miś” i „Jaskiniowiec”.  Dopełnieniem recytacji były oryginalne stroje i rekwizyty.
Występy młodych recytatorów oceniało Jury w składzie: Anna Krawycińska - z-ca Dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim, Sylwia Makrucka z Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, Wawrzyniec Rozenberg – reporter „Dziennika Bałtyckiego” oraz Roman Ciesielski – poeta, redaktor naczelny kwartalnika artystyczno-historycznego „Neony – Tożsamość”.
Wszyscy jurorzy podkreślali, że wybór autora wierszy był doskonały, a niektórzy z nich postanowili od razu wypożyczyć w bibliotece jego książki. Z wyborem najlepszych mieli trudności, bo wielu recytatorów prezentowało wysoki poziom. W czasie, gdy obradowało Jury dzieci mogły skorzystać z poczęstunku, a także zabawić się z niesamowitym Klaunem Wojtkiem.
Wyczarowywał on z kolorowych balonów zwierzątka i przeprowadzał różne zabawy.
Wyniki Konkursu ogłosił Przewodniczący Jury Roman Ciesielski:

Oddziały przedszkolne
1. Zuzanna Barc ze SP Sobowidz za recytację wiersza „Skrzynki na kwiaty”
2. Zuzanna Ciupik ze SP Cedry Wielkie za recytację wiersza „Okno”
3. Joanna Kudlińska ze SP Mierzeszyn za recytację wiersza „Ogród”
wyróżnienie Nikola Rekowska z ZKPiG Kolbudy za recytację wiersza „Pudło”

Klasy I
1. Maja Jakubowska z ZKPiG Kolbudy za recytację wiersza „Jaskiniowiec”
2. Kuba Lewandowski ze SP Sobowidz za recytację wiersza „Szabla”
3. Olaf Wichman ze SP Trąbki Wielkie za recytację wiersza „Gołębie”
wyróżnienie:
Oliwia Dysarz ze SP Mierzeszyn za recytację wiersza „Okno”
Franciszek Makulski z ZKiW Lublewo za recytację wiersza „Sklepikarz”

Klasy II
1. Gabriela Ciejpa z ZKiW Lublewo za recytację wiersza „Czarownica”
2. Kajetan Kobierski ze SP Cedry Wielkie za recytację wiersza „Łopata”
3. Nina Zaorska ze zSP Kłodawa za recytację wiersza „Miś”
wyróżnienie
Mateusz Karasek ze SP Czerniewo za recytację wiersza „Jaskiniowiec”
Michał Makowski ze SP Sobowidz za recytację wiersza „Próg”

Klasy III
1. Diana Błaszczuk z KSN Pruszcz Gdański za recytację wiersza „Łóżko”
2. Zuzanna Borejszo z ZKiW Bielkówko za recytację wiersza „Jaskiniowiec”
3. Aleksandra Korytnicka ze SP Cedry Wielkie za recytację wiersza „Fotel”
wyróżnienie
Karol Warzocha ze SP Nr 3 Pruszcz Gdański za recytację wiersza „Okno”
Pola Mróz z ZKiW Lublewo za recytację wiersza „Kafelki”

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody książkowe, laureaci otrzymali dyplomy i książki, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach także książki Michała Rusinka z jego gratulacjami.
Nagrody wręczali: Starosta Gdański Stefan Skonieczny i Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, którzy byli patronami Konkursu.
Organizatorami Konkursu byli natomiast: Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich.

 Wstecz