ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ GOŚCIŁ NA TERENIE HOTELU SENTOZA GOLF W CZĄSTKOWIE

Już po raz szósty na drogi Gminy Trąbki Wielkie wyjechali na rowerach uczestnicy akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W 2012 roku ich celem było Jezioro Małe w Mierzeszynie, w 2013 - Postołowo Golf Club, w 2014 - Leśniczówka "Wojanowo", w 2015 - Gospodarstwo Agroturystyczne "Wodzowo" w Trzciance, w 2016 - Dom Pomocy Społecznej "Leśny" w Zaskoczynie, a w dniu 30 maja 2017 roku – Hotel Sentoza Golf w Cząstkowie. Rajdy rozpoczęły się w Trąbkach Wielkich (grupa z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej), Sobowidzu, Mierzeszynie, Czerniewie i Kłodawie. Po raz pierwszy grupę tworzyli także seniorzy z Klubu „Zawsze Młodzi” z Trąbek Wielkich. Wszyscy czytelnicy - rowerzyści ubrani byli w charakterystyczne pomarańczowe koszulki z napisem „Odjazdowy Bibliotekarz” i z logo akcji. Najdłuższą drogę do pokonania (w obie strony) - 27 km, mieli uczestnicy rajdu z Kłodawy, 23 km przejechali uczestnicy z Sobowidza, 15 km przejechali uczestnicy z Trąbek Wielkich. Teoretycznie najbliżej do Cząstkowa mieli uczestnicy rajdów z Czerniewa i Mierzeszyna, ale postanowili jechać dłuższą trasą: z Czerniewa przez Ełganowo i Postołowo, a z Mierzeszyna przez Błotnię i pokonali oni ok. 20 km. Udział w akcji wzięło 91 osób. Rowerzystom w drodze do Cząstkowa towarzyszyła idealna pogoda. Na miejscu zrealizowali ideę bookcrossingu „uwalniając książki”, czyli pozostawiając je do dyspozycji gości hotelowych, wcześniej grupa ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich zrobiła to w Przedszkolu w Trąbkach Wielkich. Następnie przyszedł czas na konsumpcję kiełbasy z grilla, uzupełnienie płynów i wypoczynek przed drogą powrotną. Kto chciał mógł także zjeść jabłka podarowane przez niezawodnego Prezesa Fundacji Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek” Władysława Ornowskiego. Nie wszyscy jednak wypoczywali. Część rajdowców zwiedzała teren hotelowy, część zapoznawała się z piłką do rugby, a były i takie dziewczyny, które tańczyły. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem przed hotelową restauracją. W drogę powrotną ruszyli już przy upalnej pogodzie, która nie ułatwiała jazdy. Nie było lekko, ale wszyscy dotarli do celu.
Głównym organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, a współorganizatorami: Gmina Trąbki Wielkie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, szkoły podstawowe: w Kłodawie, w Trąbkach Wielkich, w Sobowidzu, w Mierzeszynie i Czerniewie oraz Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.
Za udostępnienie terenu Hotelu Sentoza Golf w Cząstkowie serdecznie dziękujemy Prezesowi Zarządu Spółki Invest Rent Pani Tatianie Matynia.
"Odjazdowy Bibliotekarz" to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.
Cele akcji to:
- promowanie bibliotek i czytelnictwa,
- integracja społeczności lokalnych,
- walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- integracja środowiska bibliotekarskiego,
- propagowanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego,
- propagowanie roweru jako środka transportu.
Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Bibliosfera.org, Łódzka Fundacja Normalne Miasto-Fenomen oraz Stowarzyszenie Smartness, a odbywa się ona od 2010 roku.


 Wstecz