ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ GOŚCIŁ W DPS ZASKOCZYN

Już po raz piąty na drogi Gminy Trąbki Wielkie wyjechali na rowerach uczestnicy akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W 2012 roku ich celem było Jezioro Małe w Mierzeszynie, w 2013 - Postołowo Golf Club, w 2014 - Leśniczówka "Wojanowo", w 2015 - Gospodarstwo Agroturystyczne "Wodzowo" w Trzciance, a w dniu 31 maja 2016 roku - Dom Pomocy Społecznej "Leśny" w Zaskoczynie. Rajdy rozpoczęły się w Trąbkach Wielkich

(grupa z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej), Sobowidzu, Mierzeszynie, Czerniewie i Kłodawie. Wszyscy czytelnicy - rowerzyści ubrani byli w charakterystyczne pomarańczowe koszulki z napisem „Odjazdowy Bibliotekarz” i z logo akcji. Najdłuższą drogę do pokonania (w obie strony) - 35 km, mieli uczestnicy rajdu z Sobowidza, 30 km przejechali uczestnicy z Kłodawy, 15 km przejechali uczestnicy z Trąbek Wielkich, a najkrótszą, bo tylko 6 km, jechali uczniowie szkół z Mierzeszyna i Czerniewa. Udział w akcji wzięło 89 osób. Rowerzystom towarzyszyła słoneczna pogoda, która jednak nie ułatwiała jazdy. Nie było lekko, ale wszyscy dotarli do celu. Na miejscu wszystkich uczestników akcji powitał Dyrektor DPS Leśny Waldemar Dowgiert. Jak przystało na czytelników – wysłuchali oni wiersza jednej z mieszkanek DPS-u, a następnie wiersza Jana Brzechwy. Potem realizowali ideę bookcrossingu „uwalniając książki”, czyli pozostawiając je mieszkankom DPS-u, wcześniej grupa ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich zrobiła to w Przedszkolu w Trąbkach Wielkich. Następnie przyszedł czas na konsumpcję. Kto chciał mógł zjeść kiełbasę z grilla, a kto chciał – własnoręcznie usmażoną przy ognisku. Spotkanie zakończyło zwiedzanie pawilonów i spotkanie integracyjne z mieszkankami na placu przed pawilonami,  gdzie odbywały się gry i zabawy integracyjne. Nie było nikogo kto czuł by się źle w tym miejscu. Nikt nie nalegał na przyspieszenie wyjazdu powrotnego. Wszyscy dobrze się bawili. Na pewno duża w tym zasługa Dyrektora DPS Leśny Waldemara Dowgierta i jego pracowników, którzy bardzo serdecznie przyjęli i zapewnili przyjazną atmosferę.
Głównym organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, a współorganizatorami: Gmina trąbki Wielkie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, szkoły podstawowe: w Kłodawie, w Trąbkach Wielkich, w Sobowidzu, w Mierzeszynie i Czerniewie oraz Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.
"Odjazdowy Bibliotekarz" to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.
Cele akcji to:
- promowanie bibliotek i czytelnictwa,
- integracja społeczności lokalnych,
- walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,
- integracja środowiska bibliotekarskiego,
- propagowanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego,
- propagowanie roweru jako środka transportu.
Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Bibliosfera.org, Łódzka Fundacja Normalne Miasto-Fenomen oraz Stowarzyszenie Smartness, a odbywa się ona od 2010 roku. Wstecz